Włącz „Abecadło TV”. Przełącz się na bibliotekę

Za nami dziesiąty, ostatni odcinek nowatorskiego projektu „Abecadło TV”. Choć przygoda dla naszych bibliotekarzy z cyklem filmów edukacyjnych dobiegła końca, to dla dzieci i rodziców jest dopiero początkiem oraz zaproszeniem do świata literatury.

Grafika jest ilustracją do treści.

Wiosną, po nagłym wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią, narodził się pomysł na biblioteczną telewizję. Nasi pracownicy MBP z wielką radością przyjęli informację o przyznaniu dofinansowania przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, dzięki czemu mogli nadal pozostawać w kontakcie ze swoimi czytelnikami.

„Abecadło TV” to cykl filmów edukacyjnych dla dzieci rozwijających kompetencje czytelnicze oraz dających rodzicom gotowe narzędzia i materiały do pracy z książką. Projekt miał za zadanie przenieść część działalności realizowanej dotychczas w bibliotece do sieci, a jego głównym celem było przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Filmy nagrywane były w znanej i lubianej filii – Abecadło, a autorkami scenariuszy oraz prowadzącymi stały się nasze bibliotekarki  – profesjonalna kadra z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, animacji oraz prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Grafika jest ilustracją do treści.

Abecadło jest popularnym miejscem wśród najmłodszych mieszkańców Olsztyna. To wyjątkowa biblioteka, która w całości zaprojektowana jest z myślą o dzieciach i ich opiekunach. Do tej pory codziennie odbywały się tam warsztaty, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne czy komputerowe, które ukazywały uczestnikom, że książka jest świetnym początkiem dobrej zabawy. Teraz zaś, po chwilowym wyciszeniu, załoga Abecadła ponownie zaprasza na swój pokład. Tym razem wirtualny.

Przygotowaliśmy dziesięć odcinków adresowanych do dzieci w wieku od 0 do 10 lat oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Cykl rozpoczyna pilotażowy film, w którym eksperci opowiadają, jaki wpływ ma czytanie na rozwój dziecka oraz jak wykorzystać literaturę w codziennej zabawie. Kolejne odcinki to działania znane ze stacjonarnych zajęć Abecadła, gdzie wspólna lektura staje się punktem wyjścia do dalszych zabaw – ruchowych czy plastycznych.

Grafika jest ilustracją do treści.

Zacznijcie od paluszkowych zabaw, po drodze zajrzyjcie na farmę wuja Henia, a gdy poczujecie głód przygody – ugotujcie wspólnie bajkę.  Wyruszcie do krainy wyobraźni, gdzie zagubione skarpetki opowiadają niesamowite historie, a biblioteka zamienia się w laboratorium dla małych bystrzaków.

Wszystkie odcinki dostępne są na naszej stronie w zakładce 'Abecadło TV’. Dodatkowo pod każdym filmem znajdują się gotowe scenariusze zajęć oraz materiały do pracy z dzieckiem.

Dziękujemy naszym małym czytelnikom oraz ich rodzicom za pomoc, zaangażowanie i udział w realizacji „Abecadło TV”. Szczególne podziękowania kierujemy do Macieja Łojewskiego ze Studia Filmowego „Małpa Projekt”, a także wydawnictw, które udostępniły nam fragmenty swoich tekstów literackich: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo ZNAK, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Harper Kids, Wydawnictwo Poradnia K, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Grafika jest ilustracją do treści.

Oglądaj „Abecadło TV”. Przełącz się na bibliotekę: