Świętuj urodziny Olsztyna z Miejską Biblioteką Publiczną

Ostatni dzień października to wyjątkowy czas dla mieszkańców stolicy Warmii i Mazur. Właśnie wtedy obchodzimy urodziny Olsztyna.

Grafika jest ilustracją do treści.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, „pierwsza wzmianka o naszym mieście pojawiła się w 1334 roku. Wówczas Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.”

W tym roku przypada 667. rocznica, przy okazji której przygotowaliśmy niespodziankę dla mieszkańców Olsztyna. Zapraszamy do wysłuchania wyjątkowego słuchowiska – legendy pt. „Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim” autorstwa Marii Zientary-Malewskiej. Treść została wzbogacona materiałem animacyjnym, którego autorem jest grafik Kamil Iwańczyk. W rolę lektora zaś wcieliła się Małgorzata Karpiesiuk, jedna z olsztyńskich bibliotekarek.

Podążając leśnymi ścieżkami, nie sposób nie wspomnieć o spotkaniu z Wojciechem Kujawskim, z którym mieliśmy okazję porozmawiać podczas festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci i młodzieży TROPY, organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.

Wojciech Kujawski to autor jednej z najpopularniejszych serii książek o historii i życiu mieszkańców Warmii i Mazur. Jego ostatnia publikacja – „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny” to opowieść o Olsztynie i otaczających go terenach. Wszystko dodatkowo uzupełnione przepięknym materiałem ilustracyjnym. Latem zaprosiliśmy Wojciecha Kujawskiego do wcielenia się w rolę przewodnika  i oprowadzeniu po miejscach, z których słynął przedwojenny Olsztyn. Zyskaliśmy nie tylko bogaty materiał, ale także zachęciliśmy mieszkańców do odkrywania naszego miasta na nowo. Co więcej, niektórzy z Was pokusili się o stworzenie własnych tras spacerowych. Jedną z nich zaprezentujemy wkrótce na stronie Biblioteki.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach kontynuacji projektu „Antologia Warmińska”. Dofinansowano ze środków Samorządu Miasta Olsztyna.