Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

23 kwietnia (czwartek) obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie każdego roku starała się przygotować niespodziankę dla swoich czytelników. W minionych latach rozmawialiśmy o książkach z wybitnymi pisarzami, bawiliśmy się z najmłodszymi na warsztatach, czy też sprawdzaliśmy wiedzę fanów literatury w Olsztyńskim Quizie Literackim.

W tym roku niestety nie ma możliwości spotkania się w bibliotekach, ze względu na tzw. społeczną kwarantannę. Choć nasze placówki są zamknięte dla czytelników, bibliotekarze wciąż pracują. Wykorzystują ten czas na uporządkowanie zbiorów, opracowanie scenariuszy zajęć, lekcji i szkoleń, które będą realizowane po ustąpieniu zagrożenia. Czytelnicy mogą się z nami spotkać w przestrzeni internetowej. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej: www.mbp.olsztyn.pl oraz Facebooka.

Właśnie tu, również z okazji obchodów, informujemy o ciekawych inicjatywach czytelniczych oraz zamieszczamy propozycje zabaw z książką. Kamil Iwańczyk z Działu Promocji wraz ze swoją córeczką przygotował niespodziankę i odczyta fragment książki autorstwa Anny Mikity „Czytuś w świecie warmińskich baśni”. Od jutra zachęcamy również do udziału w konkursie literackim „Wspomnienia z czasów pandemii”. Konkurs adresowany jest do wszystkich osób, bez ograniczeń wiekowych, posiadających karty biblioteczne naszej sieci. Wystarczy w terminie do 30 kwietnia wysłać na adres: krótki tekst odnoszący się do tematu (do 2,5 tys. znaków ze spacjami), w dowolnej formie literackiej, przy wykorzystaniu różnych technik. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe oraz kody do aplikacji Legimi. Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa znajdują się w Regulaminie na naszej stronie internetowej.

Zdecydowanie zachęcamy do celebracji święta z wyśmienitą literaturą w dłoniach. Pamiętajmy, że w czasach izolacji, bardziej niż kiedykolwiek, książka może okazać się najlepszym wsparciem. Liczne badania dowodzą, że czytanie redukuje stres i przynosi ukojenie. Stymuluje naszą kreatywność oraz poszerza horyzonty. W końcu również dzięki lekturze możemy podróżować bez ograniczeń!