Minispektakl Tamary Bołdak-Janowskiej i Antoniego Janowskiego

Plakat jest ilustracją do treści.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Minispektakl na podstawie tekstów z najnowszych książek autorów: „Ridikjul. Elegie o stanie świata” Tamary Bołdak-Janowskiej oraz „Istoty” Antoniego Janowskiego vel Tola Szaleńczyka.

Wydarzenie odbędzie się 5 lutego (środa) o godz. 17.00 w Pracowni Literackiej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej (Stare Miasto, ul. Rodziewiczówny 3).

Od Autorów:

Tematem tego nowego minispektaklu będzie hańba młodości i hańba starości. Tamara BeJot przedstawi swoje nowe elegie i one staną się sednem Minispektaklu Nr3. Te nowe elegie są epilogiem do tomu „Ridikjul” i stanowią spowiedź starego mężczyzny z młodości, uwikłanej w głupstwo i terror. Taka spowiedź jest dziś konieczna, dla uszu starych i młodych. Niech starzy przypomną sobie, że stać ich na łzy, a młodzi niech uważniej przyjrzą się temu, w czym biorą udział.
Tamara BeJot będzie recytować teksty niezgrabne w sprzeciwie wobec zalewu zgrabnych. Dziś zgrabne teksty to zwykle pozór. Zgrabność tekstu nie jest formą dla treści, która domaga się o wiele więcej. Spowiedź będzie do bólu szczera, niezgrabna w sposób do głębi przemyślany, a więc nie będzie w zgodzie z proporcjami umysłu lalki.
Oszczędną oprawę muzyczną zapewni Tolo Szaleńczyk. Zagra własne kompozycje na wiekowej rodzinnej altówce.
Minispektakle Tamary BeJot i Tola Szaleńczyka mają na celu przedstawianie poetyckiego tekstu w sposób całkowicie nowy: słowo staje się aktorem i zarazem autorem, a nade wszystko: naszą epoką, jej pytaniami, jej pamięcią, jej dobrem i złem, jej szczęściem i nieszczęściem.

Tamara Bołdak-Janowska – urodziła się 10 września 1946 r. w Zubkach (Podlaskie). Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filologii Polskiej i Słowiańskiej. Publikować książki zaczęła dopiero po upadku PRL.
Uprawia prozę, poezję, tłumaczenia z języka białoruskiego i rosyjskiego, eseistykę, publicystykę, sporadycznie krytykę literacką, rysunek satyryczny (kilkadziesiąt wystaw w Polsce, Niemczech, Francji). Jej proza i poezja była tłumaczona na język niemiecki, angielski, rosyjski, białoruski, węgierski oraz litewski. Należy do warszawskiego oddziału SPP, do Stowarzyszenia Villa Sokrates, do międzynarodowego nieformalnego ugrupowania artystycznego Grupa 68 plus a także WK Borussia.
Reżyseruje coroczne widowisko pisarsko-teatralne o nazwie: Zajazd do Naraju w malutkiej wiosce Narejki na Podlasiu. Autorka licznych książek i tomików poetyckich, m.in.: „Rytmy polskie i niepolskie”, „Niewidomy pies rymów”, „Ach, moje drogie życie, Rozdziały, Rzeczy uprzyjemniające. Utopia”, „Ceremonia węglowa”, „Restauracja strasznych potraw. Rozprawa gardłowa”, „Hop! Hop! Hop! Traktat o samotności”, „Elegancja serca”, „Nielegalna zajęczyca męczy Heideggera i innych filozofów”, „Bycie i lu”, „Ridikjul. Elegie o stanie świata”.

Antoni Janowski vel Tolo Szaleńczyk – opublikował pięć tomików poetyckich, w tym trzy wspólnie z żoną Tamarą Bołdak-Janowską (pseudonim: Tamara BeJot) i dwa jako książki odrębne: „Powrót nocy” (2001, Borussia) oraz „Pocałunek oka” (2017, Miniatura). Jest również autorem prozy „Marcepan na kredyt” (2018, Miniatura) oraz tomu poezji „Istota” (2019, Miniatura).
Wraz z Tamarą Bołdak-Janowską prowadzi dialogi filozoficzne, „Rozmowy położnicze”, regularnie publikowane w warszawskim piśmie „Przegląd”, wrocławskim piśmie „Wydawnictwój” oraz na portalu filozoficznym „Sofijon”.