„Literacki Atlas Warmii i Mazur” Ewy Zdrojkowskiej

Grafika jest ilustracją do tekstu.

Z przyjemnością informujemy, że nasz księgozbiór powiększył się o kolejną nowość wydawniczą dotyczącą naszego regionu – „Literacki Atlas Warmii i Mazur” autorstwa Ewy Zdrojkowskiej.

Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynie oraz Instytutem Północnym, im. Wojciech Kętrzyńskiego w Olsztynie, z wykorzystaniem dotacji finansowej Gminy Olsztyn oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dr hab. prof. UWM Joanna Chłosta-Zielonka w swojej recenzji przedstawia wartość tego tytułu, ukazującego najważniejsze znaki kulturowej obecności na ziemi warmińsko-mazurskiej poetów i pisarzy, zarówno narodowości polskiej, jak i niemieckiej:

(…) Literacki Atlas Warmii i Mazur, autorstwa Ewy Zdrojkowskiej, to niezwykle ciekawa, napisana barwnym, ale przystępnym językiem, książka, która powinna znaleźć się na półce każdego mieszkańca Warmii i Mazur, a może przede wszystkim każdego Polaka, który chce wiedzieć, co w tej krainie warto zobaczyć i o czym trzeba się dowiedzieć, by poznać jej tożsamość. Autorka buduje bowiem w swojej relacji, będącej zapisem nagranych w ostatnich latach reportaży, wykorzystanych w audycjach radiowych emitowanych w Radiu Olsztyn, obraz ważnych kulturowo miejsc, świadczących o dziedzictwie historyczno-kulturowo-literackim Krainy Tysiąca Jezior. (…).

Zachęcamy do zapisania tego tytułu na listę „do przeczytania” w 2021 roku.

ebook

O Autorce:

Ewa Zdrojkowska – dziennikarka radiowa, od lat związana z Radiem Olsztyn, m.in. autorka audycji „Rozmówki polsko-polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury, oraz cyklu reportaży radiowych „Literacki Atlas Warmii i Mazur” i „Kronikarz warmińsko-mazurski”. Wielokrotnie nagradzana za działalność radiową i pozaantenową jako inicjatorka licznych przedsięwzięć kulturalnych (m.in. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).