Legendy warmińskie w nowej odsłonie: „Czytuś w świecie warmińskich baśni”

Po ponad czterech latach Czytuś, symbol akcji Olsztyn Czyta powraca na kartach nowej książki dla dzieci.

Doskonale znana olsztyńskim mieszkańcom maskotka od dłuższego czasu zachęca do spędzania wspólnego czasu z książką. Wraz z bibliotekarzami Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedza placówki przywiązujące szczególną uwagę do wspierania czytelniczych nawyków wśród najmłodszych, tworząc jednocześnie jedyną w swoim rodzaju literacką mapę miasta.

Pierwsza część przygód zatytułowana „Czytuś odkrywa tajemnice. Skąd się biorą książki?”, stworzona przez Urszulę Witkowską i Iwonę Witkowską (tekst) oraz Kamila Iwańczyka (ilustracje), zaprasza małego czytelnika do biblioteki, przestrzeni przyjaznej literackim poszukiwaniom oraz rozbudzaniu wyobraźni. Ciepłe przyjęcie przez dzieci (i nie tylko) publikacji, zachęciło nas do wydania kolejnej książki. Tym razem o tekst zadbała Anna Mikita, znana olsztyńska pisarka, a ilustracje ponownie przygotował Kamil Iwańczyk.

Kłobuki, Barstuki, Topniki, Smętek, Łyna czy Pustelnik – właśnie te postaci będą towarzyszyć Czytusiowi w nowych bibliotecznych przygodach. Autorka w książce „Czytuś w świecie warmińskich baśni” bezpośrednio nawiązuje do bogatej historii regionu, baśni i podań znanych z twórczości najwybitniejszych pisarzy Warmii i Mazur. Robi to jednak w zabawny i przystępny dla dzieci sposób, który koresponduje z subtelną warstwą wizualną.

Książki nie będzie można kupić, ale będzie można ją wypożyczyć w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nasi bibliotekarze wielokrotnie udowodnili, że Czytuś jest tam, gdzie się czyta. Dlatego wierzymy, że najnowsza publikacja trafi również do szkół i przedszkoli w Olsztynie.

Książkę „Czytuś w świecie warmińskich baśni” możecie wypożyczyć TU.