Bez korekty – oblicza olsztyńskich twórców

Grafika jest ilustracją do treści.

Tekst literacki, nim trafi w ręce czytelnika, pokonuje długą drogę. Rozpala się iskrą w umyśle, nabiera kształtu słowa. Z czasem – niekiedy po wielokrotnej redakcji – układa się w zdania odciśnięte trwałym śladem na papierze. Czytany żyje i wzbogaca się o kolejne doznania odbiorcy. Za nim stoi Autor, oddający cząstkę swojej tożsamości oraz teraźniejszości w chwili tworzenia.

Kim jest? Gdzie jest jego początek? Czy potrzebuje mitologii miejsca, ludzi wokół i co go zachwyca? O to postanowiliśmy zapytać twórców związanych z Olsztynem w nowym cyklu filmów „Bez korekty”.

W premierowym odcinku gościmy Marcina Cieleckiego – poetę, eseistę, autora zbioru esejów „Miasto wewnętrzne” (2015) oraz książek poetyckich: „Czas przycinania winnic” (2002), „Ostatnie Królestwo” (2010). Publikował na łamach „Toposu”, „Twórczości”, „Znaku”, „Więzi”, „W drodze”, „Przeglądu Powszechnego”. Stypendysta marszałka województwa warmińsko-mazurskiego (2009, literatura) oraz stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2011, literatura). Nagrodzony przez Fundację Identitas za zbiór esejów„Miasto wewnętrzne”, dzięki czemu spędził z innymi nominowanymi autorami tydzień w Arktyce na warsztatach twórczych.

Na początku października ukazała się kolejna książka Marcina Cieleckiego pt. „Archipelag Lewiatana”.

Realizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Zdjęcia i montaż: Kamil Iwańczyk

Projekt stanowi kontynuację działań projektu Antologia Warmińska.
Dofinansowane ze środków Samorządu Olsztyna.