100. rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

11 lipca przypada setna rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Te wydarzenia pozostawiły nie tylko ślad historyczny, ale zainspirowały również twórców do spisania uczuć i emocji towarzyszących im w tym czasie.  W swoich tekstach wspominali o tym Michał Kajka, Alojzy Śliwa, a także Maria Zientara-Malewska, która szczególnie często odwoływała się do ducha regionu.

I poszli do urny jak na arenę
Niosąc na tarczach nadzieję i honor!…
A choć je strzaskał przemocy grom,
Choć zwiędły pęki kalmusu i wierzby
Zetknięte w progach sosnowej chaty,
Historia nowy pisała tom!
*

Miejska Biblioteka Publiczna swoimi działaniami stara się tworzyć przestrzeń w Olsztynie, która umożliwi mieszkańcom zgłębienie historii Krainy Tysiąca Jezior. Zachęcamy do sięgnięcia po literaturę poruszającą temat plebiscytu, dostępną w naszym katalogu bibliotecznym.

Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu to dobry moment, aby przypomnieć film pt. „Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim”, zrealizowany przez pracowników Multicentrum. Przypomnijmy, że Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu „O Warmio moja miła”, który pierwszy raz został wykonany właśnie w 1920 r.

Multicentrum jest placówką, która wyjątkowo troszczy się o spuściznę kulturalną regionu. Odbyły się tam warsztaty rzemieślnicze, których przebieg i efekty możemy zaobserwować w poniższym filmie.

Ponadto Planeta 11 przygotowała dla czytelników konkurs wiedzy na temat tych wydarzeń. Aby wziąć udział wystarczy w sobotę, 11 lipca śledzić na Facebooku ich fanpage.

*M. Zientara-Malewska, „Plebiscyt” [w:] M. Zientara-Malewska, „Wiersze zebrane”, oprac. H. Sawicka, J. Chłosta, Wyd. Littera, Olsztyn 2004.